Մենք աղոթում ենք մեր հոր անվտանգ վերադարձի համար և հայցում ձեր օգնությունը․ Ռուբեն Վարդանյանի զավակները հանդես են եկել հայտարարությամբ
Ռուբեն Վարդանյանի զավակները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև. «Մենք՝ Ռուբեն Վարդանյանի չորս զավակներս, դիմում ենք աշխարհի առաջնորդներին, մարդու իրավունքների պաշտպաններին և լրատվամիջոցներին՝ Ադրբեջանի ապօրինի կալանավորումից մեր հորը և բոլոր հայերին ազատելու հրատապ օգնության խնդրանքով։ Մենք նրա հետ կապ չենք կարողանու...
21:11 02.10.2023 ՀՀ ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Իրանի ԱԳ նախարարի հետ
Հոկտեմբերի 2-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետություն աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը։ «Կ
10:27 22.06.2022 Հայերի 89 տոկոսը դեմ է Արցախն Ադրբեջանի տիրապետության տակ հանձնելուն. Հարութ Սասունյան
«Գելափ» միջազգային ընկերակցության կողմից 2022 թվականի մայիսի 26-28-ն անցկացված հարցախույզի համաձայն՝ Հայաստանի հարցված քաղաքացիների 89,3 տոկոսն ասել է, որ իրենց համար անընդունելի է, «եթե Արցախի բնակչությանը տրամադրվի ազգային փոքրամասնության կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում»:
9:37 02.10.2023 Այսօրվանից Սևանի լեռնանցքի թունելով երթևեկությունը ժամանակավորապես դադարեցվելու է՝ օրական 8 ժամով
Փրկարար ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհներն անցանելի են։ Հիմնանորոգման աշխատանքներով պայմանավորված՝ Ալավերդի-Սանահին-Սարահարթ ճանապարհահատվածին գործում են երթևեկության սահմանափակումներ: Մ-4, Երևան-Սևան-Իջևան-ՀՀ պետական սահման միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի Սևանի լե
16:46 02.10.2023 ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 100 520 մարդ ժամանել է ՀՀ. ԼՂ-ում մնացել են պաշտոնատար անձինք և բնակչության քիչ զանգված․ խոսնակ
Ժամը 16:00-ի դրությամբ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 100 հազար 520 անձ է ժամանել Հայաստանի Հանրապետություն։ Հակարիի կամուրջը հատել է 21 հազար 107 տրանսպորտային միջոց: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 2-ին, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։ «Նախորդ
21:06 02.10.2023 Պուտինը Փաշինյանին չի ստիպել Ղարաբաղը տալ Ադրբեջանին. Լավրով
Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմում մտնելու որոշումը կայացվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական մասնակցությամբ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։ «Երբ Երևանում գործիչներն ասում էին, որ 2020 թվականի նոյեմբերին պատերազմը դադարեցնելու պայմանագիր ստորագրելով՝ Պուտինը ստիպե
11:10 02.10.2023 Բաքվում Վագիֆ Խաչատրյանի դեմ հարուցված քրեական գործի հետաքննությունն ավարտվել է
Բաքվում ավարտվել է Լաչինի միջանցքից ադրբեջանցի ուժայինների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի դեմ հարուցված քրեական գործի հետաքննությունը։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քեմրան Ալիևին՝ նշելով, որ գործի նյութերն ուղարկվել են Բաքվի ռազմական դ
11:30 22.08.2023 Հիվանդությունը խլել է երգչուհի Լոլիտայի ձայնը
Երգչուհի Լոլիտա Միլյավսկայան շարունակում է ելույթները՝ չնայած ձայնի հետ կապված խնդիրներին։ Իր Telegram ալիքում նա տեսաուղերձ է հրապարակել երկրպագուներին, որում ցույց է տվել, թե ինչպես է այժմ հնչում նրա ձայնը։ Կատարողի մոտ բրոնխիտ է ախտորոշվել, եւ նա որոշել է հիվանդությունը կրել ոտքերի վրա, ինչպես նա
13:36 22.09.2023 Հայաստանի պահանջով Բաքվից տեղափոխվել է բռնցքամարտի Եվրոպայի Մ22 տարեկանների առաջնությունը
Բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայի պահանջով Բաքվում կայանալիք բռնցքամարտի Եվրոպայի մինչև 22 տարեկանների առաջնությունը տեղափոխվել է և կանցկացվի Մոնտենեգրոյում․ տեղեկացնում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից։ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը դիմել է Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիային (EUB
12:03 30.09.2023 ԿԳՄՍ նախարարը դիմել է ԼՂ-ից ժամանած ուսուցիչներին
ԼՂ-ից մեզ մոտ գտնվող սիրելի ուսուցիչներ, մենք հավաքագրում ենք ձեր տվյալները, որպեսզի կարողանանք ավելի հարթ ու նաև լրացուցիչ աջակցության պայմաններով կրթական համակարգում աշխատելու հնարավորություններ ապահովել։ Այս մասին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը գրառում է արել Facebook -ի իր էջում: դիմելով ԼՂ-ից ժ