10:27 22.06.2022 Հայերի 89 տոկոսը դեմ է Արցախն Ադրբեջանի տիրապետության տակ հանձնելուն. Հարութ Սասունյան
«Գելափ» միջազգային ընկերակցության կողմից 2022 թվականի մայիսի 26-28-ն անցկացված հարցախույզի համաձայն՝ Հայաստանի հարցված քաղաքացիների 89,3 տոկոսն ասել է, որ իրենց համար անընդունելի է, «եթե Արցախի բնակչությանը տրամադրվի ազգային փոքրամասնության կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում»:
18:59 06.10.2023 Ռուսաստանը Հայաստանի խնդրանքով սկսել է հանրապետությանն անհրաժեշտ նավթամթերքի մատակարարումը
Ի պատասխան Հայաստանի ղեկավարության դիմումի՝ Ռուսաստանը սկսել է մատակարարել հանրապետությանն անհրաժեշտ նավթամթերքը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։ Խոսքը 15 հազար տոննա բենզինի եւ 20 հազար տոննա դիզվառելիքի մասին է։ Ինչպես հայտնի դարձավ գործընկերների խնդրանքից, Հայաստանում այս ոլորտում իրավիճակը հեշտ
19:03 06.10.2023 ԼՂ-ում արտակարգ պատահարից ծանր վիրավորում ստացած չորս հիվանդներ տարհանվել են Ֆրանսիայի հիվանդանոցներ
Այսօր կեսօրին Լեռնային Ղարաբաղում ծանր վիրավորում ստացած չորս հիվանդ տարհանվել է ֆրանսիական հիվանդանոցներ՝ համաձայն Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի Երևանում ստանձնած պարտավորության։ Այս մասին տեղեկացնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից: Հիշեցնենք՝ Ֆրանսիայի արտգործնախ
17:26 07.10.2023 ԵՄ գագաթաժողովը հաստատել է, որ Ուկրաինայի անդամակցությունն արագ չի լինելու
Եվրամիության ղեկավարները խոստովանել են, որ անդամության թեկնածուները պետք է համապատասխանեն անդամակցության չափորոշիչններին, բայց եւ 27 անդամ երկրները նույնպես պետք է աշխատեն ԵՄ բարեփոխման ուղղությամբ, տեղեկացրել է AP-ն։ Չնայած Ուկրաինան ակնկալում էր արագ միանալ դաշինքին, 27 ղեկավարները հրաժարվել են հ
14:29 06.10.2023 Վճռական բողոք ենք հայտնում․ Բաքվի Մեջլիսի արձագանքը` Արցախում Ադրբեջանի էթնիկ զտումը դատապարտող ԵԽ բանաձևին
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի այսօրվա նիստում քննարկման է ներկայացվել Եվրախորհրդարանի կողմից Արցախում Բաքվի իրականացրած էթնիկ զտումները դատապարտող բանաձևի վերաբերյալ հայտարարություն։ Բուռն քննարկումից հետո հայտարարությունը դրվել է քվեարկության և ընդունվել, գրում են ադրբեջանական քարոզչական լրատվամիջոցները։