Միանում ենք բռնությունը դադարեցնելու միջազգային կոչերին։ Այս մասին X-ի միկրոբլոգում նշել է ՀՀ ԱԳՆ-ը՝ անդրադառնալով իսրայելապաղեստինյան հակամարտության սրմանը։ «Ցնցված ենք պաղեստինցիների և Իսրայելի միջև բռնություններից և խաղաղ բնակչության թիրախավորումից։ Ցավակցություն ենք հայտնում զոհվածների հա
Ի պատասխան Հայաստանի ղեկավարության դիմումի՝ Ռուսաստանը սկսել է մատակարարել հանրապետությանն անհրաժեշտ նավթամթերքը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։ Խոսքը 15 հազար տոննա բենզինի եւ 20 հազար տոննա դիզվառելիքի մասին է։ Ինչպես հայտնի դարձավ գործընկերների խնդրանքից, Հայաստանում այս ոլորտում իրավիճակը հեշտ
Այսօր կեսօրին Լեռնային Ղարաբաղում ծանր վիրավորում ստացած չորս հիվանդ տարհանվել է ֆրանսիական հիվանդանոցներ՝ համաձայն Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի Երևանում ստանձնած պարտավորության։ Այս մասին տեղեկացնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից: Հիշեցնենք՝ Ֆրանսիայի արտգործնախ
Եվրամիության ղեկավարները խոստովանել են, որ անդամության թեկնածուները պետք է համապատասխանեն անդամակցության չափորոշիչններին, բայց եւ 27 անդամ երկրները նույնպես պետք է աշխատեն ԵՄ բարեփոխման ուղղությամբ, տեղեկացրել է AP-ն։ Չնայած Ուկրաինան ակնկալում էր արագ միանալ դաշինքին, 27 ղեկավարները հրաժարվել են հ
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի այսօրվա նիստում քննարկման է ներկայացվել Եվրախորհրդարանի կողմից Արցախում Բաքվի իրականացրած էթնիկ զտումները դատապարտող բանաձևի վերաբերյալ հայտարարություն։ Բուռն քննարկումից հետո հայտարարությունը դրվել է քվեարկության և ընդունվել, գրում են ադրբեջանական քարոզչական լրատվամիջոցները։